סקירה על שיטות להשתלת שיער

קיימות מספר שיטות להשתלות שיער, אנחנו נסקור במאמר זה את 2 השיטות המובילות בשוק. שיטת ה (Micro FUE (Follicular Unit Extraction ושיטת
ה (DHI (Direct Hire Inplant. ראשית נבין ששיטת ה DHI מתבססת על שיטת ה Micro FUE.

השתלת שיער בשיטת ה Micro FUE היא שיטה שלמעשה שידרגה שיטת השתלת שיער קודמת FUT  אשר דומה בשם אך לא בביצוע. בשיטה הקודמת ההשתלה היתה מתבצעת ע״י הפרדת רצועת עור מחלקה האחורי של הקרקפת, הפרדת הזקיקים וביצוע החדרת הזקיקים במקום ההתקרחות לנקבים. שיטה זו יצרה צלקת לאורך כל קו העורף של המטופל – לפעמים אפשר לראות מושתלי עבר כאלו עם קעקוע על הצלקת הזו.

שיטת ה Micro FUE מתקדמת יותר ויש לה יתרונות רבים על פני השיטה הקודמת. השיטה הינה הוותיקה בשיטות השתלות השיער ויושמה לראשונה בשנת 2002 ובעצם צברה במשך הזמן ידע, השלכות ותוצאות טובות מכולם. תהליך ההחלמה הינו מהיר וכבר שבוע לאחר ההליך רוב זקיקי השיער שהושתלו יחלו לצמוח.

ייחודיות השיטה היא בהוצאת הזקיקים מהאזור התורם ע”י מכשיר שנקרא פנאץ.
המכשיר מגיע בגדלים שונים של קוטר שנבחרים בהתאם לגודל השערה שיש למטופל באזור התורם.
השיטה מאפשרת דיוק רב יותר בהוצאת הזקיקים, פחות פגיעה בזקיקי השיער מסביב לזקיק שיצא יכולת להוציא כמות זקיקים גדולה יותר מכול אזור תורם.


WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.50.54


WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.50.58 1


WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.50.58


WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.51.02 1


skira


IMG E3015 1

מיתרונות השיטה

  • מאפשרת השתלה של כמות זקיקים גדולה יותר מהשיטה הקודמת שהיתה מוגבלת (בעיקר בשל צורת ההוצאה של הזקיקים מאזור העורף)
  • תהליך שאינו מלווה בכאבים – מה שאפיין את התהליך הקודם שכאב משמעותית יותר
  • תהליך החלמה קצר יותר.
  • תהליך שלא מערב צלקות על גבי הקרקפת.

WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.51.03 2

בעשור האחרון השתלות שיער בשיטת Micro FUE מבוצעות כמעט בצורה בלעדית בכול העולם. שיטה המשלבת מינימום כאב ומקסימום הצלחה.

כל השיטות להשתלות שיער מחולקות לשתי חלקים בתהליך הטיפול
החלק הראשון – הוצאת השתלים והכנתם למצב של השתלה מהאזור התורם.
החלק השני – השתלת השיער העצמי של המטופל בחזרה לאזורים הקרחים.

חלק מהשיטות והניואנסים השונים הקיימים בשוק כיום מדברים על שני השלבים האלו ואיך אפשר לבצע אותם ביעילות, בחיסכון זמן ואפקטיביות הכי גדולה בכדי למקסם כמות שתלים שמוציאים, לשמר אותם נכון עד תהליך ההשתלה החוזרת ולהחזיר אותם לראש בצורה אסתטית ובעומק וזוית נכונה כך שהקליטה שלהם באזור החדש תהיה מקסימלית.

האזור התורם – בכול השיטות הוא בד”כ אזור העורף עד צידי האוזניים מאחור כלפי מטה.
יש להבין שכול זקיק שיוצא מהאזור התורם – לא גדל שם שוב בחזרה ולכן גם הוצאת הזקיקים חייבת להיעשות בצורה מקצועית בכדי לא לגרום למצב קירח בולט באזור העורף.
זו גם הסיבה שאנו מוגבלים בכמות הזקיקים שאפשר להוציא מבלי לגרום לנזק לא הפיך לאזור התורם.
השיער באזור זה הוא תמיד חזק יותר ועבה יותר ביחס לכל אזור אחר של שיער שגדל על הקרקפת ולכן הוא נחשב שיער עמיד להשתלה ותוצאות הקליטה שלו גבוהות יותר.

לעיתים במצב של אזור תורם בעורף פחות טוב – צר יותר קטן משמעותית, אפשר לנסות לקחת תרומה גם משיער הזקן או אפילו בית החזה של המטופל.
הסיבה העיקרית מדוע משתמשים באופציה הזו לעיתים נדירות היא קשורה ל DNA של השערה – איך שהיא גדלה, הצורה שלה, הגודל, העובי ואורך השערה קשורים לאזור הצמיחה שלה.
למשל שערות בגבות או באזור בית החזה לא צומחות לאורך כמו שיער הראש. או לעיתים שיער בית החזה חלק כאשר שיער הראש מקורזל או להיפך.
השתלה של סוג שערה לא באזור המקורי שלה יכולה להפוך את ההשתלה לפחות טבעית ופחות משתלבת באזור המושתל.


IMG 7922


WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.51.00


WhatsApp Image 2018 09 20 at 15.51.03 1

שיטת Micro FUE

בשיטת ה Micro FUE השלב הראשון כאמור הוא הוצאת זקיקי השיער מהאזור התורם.

התהליך כולו מתבצע בהרדמה מקומית בלבד – בתחילת כל שלב אנו מזריקים את חומר ההרדמה המקומית במכשיר חדש וייחודי ללא מחטים העובד על טכניקה של לחץ אוויר וכל הליך ההזרקה הראשון הזה עובר ללא כאב !!
הלקוח בשלב זה שוכב על הבטן כאשר העורף שלו מופנה לצוות המטפל.
בנוסף להרדמה באזור התורם יש הזרקה גם של נוזלים שיעזרו לרופא ולצוות המטפל להוציא את הזקיקים בקלות רבה יותר מבלי לפצוע את הזקיקים.
העבודה פה מתבצעת ידנית ע”י צוות מיומן, הזקיקים מוצאים אחד אחד, תוך כדי הבחנה, מיון וסינון של זקיקים איכותיים.

הזקיקים מסודרים על פדים לבנים המושרים בתמיסה מעורבת עם דם שנלקח מהמטופל טרום ההליך. הזקיקים מחכים בסביבה נקיה לסיום השלב הראשון, לפני החזרתם לאזור ההשתלה.

שימו לב – בהליכים בהם מוצעת ההשתלה שפרוסה על יומיים, הזקיקים המוצאים מהאזור התורם נמצאים מחוץ לראש מעל 24 שעות ומוחזרים להשתלה רק יום למחרת. גם אם מנסים לשמור אותם בתנאים סטריליים ובטמפרטורה נכונה, אין זה תורם לאיכות ההשתלה ואיכות הזקיקים בהכרח נפגעת. השתלה של הזקיקים ביום ההוצאה שלהם תורמת לשמירה על איכות הזקיק ולתוצאות השתלה והיקלטות טובה יותר וגדולה יותר של זקיקים.

השלב השני בשיטת ה Micro FUE הינו השתלת זקיקי השיער באזור ההתקרחות.

טכניקת החזרת הזקיקים היא המשתנה בין מגוון השיטות.
בשיטת Micro FUE החזרת הזקיקים מתחלקת לשני שלבים – בשלבים אלו המטופל שוכב על הגב פנים כלפי מעלה, הוא יכול לראות טלוויזיה לשמוע מוזיקה לשחק עם הנייד שלו לדבר עם המשפחה ואפילו לישון.

בשלב הראשון מבצעים הכנה לזקיקים, בונים להם תעלות קטנות על ידי ניקוב זהיר ומדויק ובפריסה אסתטית המציירת מחדש את קו השיער על הקרקפת. שוב מדובר פה בעבודה ידנית מיומנת מאוד כי היא מכינה את “הציור” הסופי של השיער על הקרקפת. בתעלות האלו יכנסו זקיקי שיער חדשים והם שיצמיחו שיער באזור הקרח לפי הצורה של “הציור” שביצע מי שמנקב את התעלות – בד”כ מקובל ורצוי שאת השלב הזה מבצע האיש הכי מנוסה בצוות, בצוות של My Hair מבצע אותו הרופא המוביל את הצוות. הרופא עצמו מנקב את התעלות. לביצוע תהליך זה הרופא משתמש בלהבי ספיר, אשר השימוש בהם הוכח כיעיל יותר ואפקטיבי בתהליך ההשתלה, מסייע להחלמה מהירה יותר של החתך וללא השארת צלקת על הקרקפת בתהליך.

השלב השני  – ביצוע ההשתלה. בשלב הזה עובדים על המטופל לפחות 2 אנשי צוות, שמחזירים בהדרגה ולפי שיטת עבודה סדורה זקיק זקיק המוחזק ע”י פינצטה מיוחדת ודקה ובעזרתה מכניסים את הזקיק לתוך תעלת הניקוב שבוצעה ע”י הרופא על האזור הקירח.

מדובר בשלב הארוך ביותר בתהליך, שלב שבו מבוצעת סגירה עדינה וידנית של הזקיקים לתוך התעלות. מדובר בשלב שדורש המון סבלנות גם של המטופל ובעיקר של הצוות המבצע. דורש מיומנות גדולה להחדרה נכונה של הזקיק, לא לפגוע ולעשות נזק לזקיק תוך כדי החדרתו. המטרה לאפשר לכמה שיותר זקיקים שיצאו מהראש לחזור לראש ולהישתל שם בצורה נכונה ומקצועית, בכדי שכולם יקלטו כראוי ויצליחו להצמיח שערות בכול נקודה שטופלה.


IMG 3281


IMG 7916


IMG 7923

שיטת DHI

שיטה אשר פותחה על סמך תכונותיה ויכולותיה של ה Micro FUE.

כפי שתואר בשיטת ה Micro FUE, גם כאן בשיטת ה DHI  כל השלב הראשון של הוצאת הזקיקים מהאזור התורם הינו זהה לחלוטין.

ההבדלים הם בשלב השני של החזרת הזקיקים והשתלתם באזור הקירח.

בשיטה זו משתמשים בעט מיוחד שמשמש גם לניקוב התעלות וגם להשתלת הזקיק בפעולה אחת.
צוות המטפלים לוקח בפינצטה דקה את הזקיק מפיסות הפדים עליהם הם הונחו ומחדיר את הזקיק לתוך עט מיוחד.

העט בנוי בקצה עם סכין מלוכסנת דקה, המטפל בשלב הראשון מבצע את הניקוב ויוצר את התעלה ובשלב השני לוחץ על קפיץ בעט שזורק את הזקיק לתוך התעלה שנוצרה בפעולה הראשונה.

היתרון הבולט של השיטה- שהיא יכולה לקצר לצוות הרפואי את זמן הטיפול, יתרון שהוא בעיקר כלכלי לקליניקה ולצוות המטפל אך לא בהכרח למטופל. גם מבחינה שיווקית השיטה מאוד אטרקטיבית לקליניקות וברוב המקומות ייגבו תעריף גבוה יותר על ביצוע השתלה בשיטה הזו.

הצוותים והקליניקות שעובדים בשיטה זו, וגם מספרות מקצועית בנושא, מתארים כי זווית ההחדרה של העט יכולה להיות טובה יותר להשתלת הזקיק.
עבודה עם העט דורשת מיומנות רבה ומחייבת כי ביצוע פעולה זו תתבצע ע”י רופא בלבד.

החיסרון הבולט הגדול של השיטה הוא שביצוע ה”ציור” הראשוני של קווי השיער המושתל לא מבוצע טרום ההשתלה (בשלב הניקוב) אלא תוך כדי ביצוע ההשתלה. זה לא מאפשר לרופא, הצייר, לראות את התמונה המלאה של העבודה ולכוון ולתכנן אותה מראש.

עבודת ניקוב שמתבצעת בו זמנית עם השתלה דורשת מיומנות אסתטית הרבה יותר גבוהה על מנת להגיע לתוצאה אסתטית טובה.

יש הטוענים כי ההחדרה של העט היא גסה יותר והפציעה שלה על העור גדולה יותר ולכן באזורים שאינם קרחים בצורה מלאה (אזורי שיער מדוללים שמשתילים בין לבין הזקיקים הקיימים והפעילים זקיקים נוספים) ההחדרה עם העט יכולה לגרום נזק לזקיקים פעילים וחיים באזור המושתל.
לכן במרפאות המבצעות השתלה בשיטת DHI תוכלו לקבל הצעות מחיר ושיטות טיפול שונות בהתאם לאזור הנדרש לטפל בו. לקוחות שצריכים לבצע השתלה על אזורים מעורבים שיש בהם גם אחורי התקרחות גדולים וגם זקיקי שיער פעילים – לא תקבלו הצעה לביצוע בשיטת DHI אלא בשיטת Micro FUE.

לדוגמא בהשתלת גבות – שהוא אזור קטן ומחייב דיוק וזוויות השתלה שונות לאורך ציור הגבה – בד”כ יבוצע הטיפול בשיטת Micro FUE  המאפשרת דיוק מירבי וביצוע אסתטי מושלם יותר.

המשך

לסיכום

שיטת Micro FUE היא שיטה ותיקה ובטוחה, וכשהיא מבוצעת בידיים מיומנות מנוסות ומקצועיות היא יכולה לתת תוצאה סופית אסתטית וטבעית יותר למטופל יותר מכול שיטה אחרת. במהלך השנים נעשו בה יותר מחקרים ושיפורים שהביאו את השיטה להיות המובילה והמצליחה ביותר בשוק העולמי של השתלות שיער.

השנה הנוכחית