albania landing 1

אלבניה ממוקמת בדרום מזרח אירופה, בסמוך למונטנגרו, קוסובו ויוון. משך הטיסה מישראל לאלבניה הוא כשעתיים וחצי. כינוייה של אלבניה הוא “ארץ הנשרים”, ונשרים אף מופיעים על דגלה של המדינה. אוכלוסייתה מונה 3.5 מיליון תושבים בלבד.

ב-1991 כוננו קשרים דיפלומטיים בין אלבניה לישראל. לישראל יש שגרירות רשמית בטירנה, אשר נפתחה בשנת 2012.

בשנתיים האחרונות ביקר בישראל מספר פעמים, ראש ממשלת אלבניה, אדי ראמה, ביחד עם צוות מקצועי רחב. הביקור נועד לציין את הידידות בין שתי המדינות ואת הקשר החם וארוך השנים בין שני העמים. במהלכו נפגש ראמה עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ועם שריו. כמו כן ביקר ראש ממשלת אלבניה במוזיאון יד ושם ובכותל המערבי שבירושלים. שני המנהיגים חתמו על עסקאות ובכך הרחיבו את יחסי המדינות בתחומי הסחר, האנרגיה, בריאות, ומים. ראש ממשלת אלבניה ציין את הפלא הטכנולוגי הקיים בישראל, בעוד שראש ממשלת ישראל שיבח את אומץ לבו של העם האלבני אשר הציל את בני הקהילה היהודית המקומית, בנוסף לפליטים יהודים מהמדינות השכנות בזמן השואה.
במהלך מלחמת העולם השניה, כמעט 2,000 יהודים מהמדינות השכנות, בעיקר מיוגוסלביה ויוון מצאו מקלט באלבניה, זאת בנוסף לקהילה היהודית המקומית שמנתה כ-200 יהודים (60 משפחות לערך). רוב יהודי אלבניה, כמו גם הפליטים היהודים ששהו באלבניה, זכו ליחס טוב מצד האוכלוסייה המקומית באלבניה. האלבנים הצילו את היהודים על ידי הסתרתם בכפרים ההרריים והעברתם לנמלי הים האדריאטיים, שמהם ברחו לאיטליה. יהודים אחרים הצטרפו לתנועות התנגדות ברחבי אלבניה. בזמן מלחמת העולם השנייה הייתה אלבניה אחת המדינות הבודדות באירופה שבהן חל גידול באוכלוסייה היהודית.

יש לראות את העזרה שהושיטו ליהודים ולאחרים שנמצאו במצוקה כמנהג של כבוד לאומי. האלבניים יצאו מגדרם להציל יהודים ואף התחרו ביניהם על הזכות להציל. כל זאת ממקור אהבת האנוש ורצון לעזור לבני תמותה הזקוקים לעזרה גם אם הם בני דת אחרת.

לקראת סיום מלחמת העולם השנייה תפס את השלטון מנהיג הפרטיזנים, הקומוניסט אנוור הוג’ה, והנהיג משטר קומוניסטי רודני. במשך השנים נוצר קרע בין המדינות והאלבנים ניסו לעצב גרסה חדשה של קומוניזם, תוך שהם מבודדים עצמם משאר אומות העולם. מחשש לפלישה הורה הוג’ה על בניית יותר מ- 700,000 בונקרים באלבניה. את חלקם עוד אפשר לראות ולבקר בטיול יומיומי בעיר טיראנה. המשטר נאבק בדתות וכנסיות ומסגדים הוחרבו- לכן גם מהיציאה מהמשטר הקומוניסטי שהיו בו במשך הרבה שנים כל נושא הדת מאוד לא משמעותי באלבניה. יש בה נישואי תערובת של קטולים עם מוסלמים, אין באמת שיוך לאומני ברור לאף אחת מהדתות, לאחר שנים של הדתה בארץ. הם חיו שנים במצור קומוניסטי מנותקים מהעולם המערבי.

בפועל, בהשפעת השלטון הקומוניסטי שהוציא את הדת אל מחוץ לחוק, 70%-75% מתושבי אלבניה הם אתאיסטים.

ב-1981 ננקטו צעדים לפיתוח אלבניה, ואלה הואצו ב-1985 אחרי מותו של הוג’ה, ששלט במדינה במשך למעלה מארבעים שנה. ב-1992, התקיימו בחירות חדשות, שבהן זכתה האופוזיציה הרפורמיסטית בהנהגת המפלגה הדמוקרטית, הוקמה ממשלה רב-מפלגתית, והחל תהליך של הפרטת חברות ממלכתיות והחזרת אדמות לאיכרים. כמו כן, חודשו היחסים הדיפלומטיים עם מדינות המערב. רק אז באמת נפתחו השערים של אלבניה לתיירות ולפיתוח עסקי

אחרי שנים שבהן הייתה המדינה נתונה תחת משטר סגור ונוקשה, בחסותו של מנהיג פרנואיד, השתחררה אלבניה מכבליה, הרימה את הראש, הניחה את הדת בצד והפכה לאטרקציה תיירותית מסקרנת.

באלבניה קיימים נופים עוצרי נשימה, של יערות, עמקים, נהרות וחופים קסומים. סביב רצועת החוף קיים רכס הרים המגיעים עד לגובה של 2,000 מ’. 
כיום בנוסף לתיירות הרגילה, קיימת באלבניה גם תיירות רפואית, כלומר, תיירים אשר מגיעים למדינה לצורך קבלת טיפולים רפואיים כגון, רפואת שיניים כירורגיה פלסטית וגם השתלות שיער. כמות התיירים מסוג זה הולכת וגדלה משנה לשנה.

בית המלון באלבניה

טירנה בירת אלבניה

טירנה היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר ברפובליקה האלבנית. היא נוסדה בשנת 1614 על ידי סולימאן פאשה ברגיני, והפכה לבירת אלבניה בשנת 1920.זוהי עיר תיירותית בעלת אופי מודרני ובכך היא מעט שונה משאר המקומות במדינה. המחירים בעיר זולים מאוד, במיוחד בבתי הקפה והמסעדות, אותם תמצאו פזורים בכל רחבי העיר. בנוסף לבתי הקפה, מציעה טירנה חיי לילה, מקומות בילוי רבים, בתי קזינו, מוזאונים, סיורים היסטוריים ונוף הררי מרהיב. טירנה היא גם יעד אטרקטיבי לשופינג מפנק.

תמצאו מידע נוסף בכתבה מתך אתר ynet – אלבניה סטייל: היעד החדש של העונה

תיירות רפואית באלבניה – השתלות שיער

בשנים האחרונות ישנם אנשים רבים אשר מגיעים לאלבניה לצורך קבלת טיפולים שונים, ביניהם גם השתלות שיער. אלבניה מועמדת להצטרף לאיחוד האירופי, ולכן כל המוסדות וההתקנים הבריאותיים במדינה מחויבים לעמוד בתקנים האירופאיים המחמירים, מבחינת השכלה והכשרת הצוות הרפואי, מבחינה טכנולוגית ורמת השירות שהם מחויבים להעניק. המרכזים הרפואיים שם עובדים בשיתוף פעולה עם מרכזים בארץ, אשר מפנים לשם אנשים לצורך קבלת טיפולים. תיירות רפואית שכיחה באלבניה, מכיוון שהיא מציעה טיפולים איכותיים ומקצועיים, בעלות הנמוכה באופן משמעותי מהארץ, חברת My Hair מציעה טיפולי השתלת שיער ברמה גבוהה באלבניה, כולל כל הסידורים הדרושים: טיסה, לינה במלון, נציג אשר נוסע עם המטופלים לאלבניה ומלווה אותם לכל אורך התהליך. 

אופציה המסע לאלבניה לביצוע השתלות שיער מיועד לענות על מספר צרכים וקבוצות אוכלוסיה בישראל

  • ישראלים שיש להם איסור מסע לאיסטנבול – אנשי צבא קבע שוטרים
  • וישראלים שרוצים על הדרך לטעום יעד חדש לבקר בעיר אחרת שונה ומיוחדת.
השנה הנוכחית